Salon Perdesi Alırken, Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon Perdesi Alırken, Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Evinizde misafirlerizi ağırlamak için ayırdığınız bir misafir odanız yoksa eğer salon en çok misafirlerinizi ağırladığınız ve sizin evinizin değerlendirildiği odadır. Bu nedenle salon perdesi seçiminde dekorasyon tarzı ve bütünlüğüne çok dikkat edilmelidir.
 • Salona perde seçimi yapacağınız belirleyici etkenlerden birisi. İçerinin dışarıdan görünüp görünmeyeceği ve güneşin içeriye girilmesinin istenip istenmediğidir. Bu duruma göre farklı kombinlerde seçimler yapabilirsiniz.
 • Tavan boyları sabit 2.70 dir. Ancak sizin evinizin tavan boy daha kısa ise düz renklerde sade perdeleri kullanmanız daha iyi olacaktır.
 • Pencere boyları genelde standartdır. Ancak bazı evlerde daha küçük pencereler tercih edilebiliyor. Eğer sizin evinizde de pencereniz küçük ise duvar renginiz ile uyumlu perde seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Renk uyumu oldukça önemlidir. Salon dekorasyonunda perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken, parke rengi, mobilya rengi, halı rengi, duvar rengi ve aksesuarların renkleridir. Tüm bu renkleri bir ahenk için kullandığınızda salon dekorasyonunuz daha mimari ve ihtişamlı olacaktır.
 • Renk uyumundan bahsetişken, renk uyumu tüm bu saydığımız kriterlerin hepsinin aynı renklerde kullanılması durumu değildir. Ton farklılıkları ile kullanılmasıdır. Yada zıt ama birbirini tamamlayan renkler ile kullanılması durumudur. Bununla ilgili bilgiye sahip değilseniz iç mimar tavsiyesi almanız daha iyi olacaktır.
 • Koltuklarınız çiçek yada popart gibi fazla desenleri sahip ise eğer mutlaka perdenizin sade olmasına özen gösterin. Tam tersi sade mobilyalarınız var ise haraketlilik katmak için desenli perde modellerini tercih edebilirsiniz.
 • Güneşlik her zaman tül perdeden farklı bir renkte olmalıdır. Rek uyumu dediğimiz bu zıtlıklardır. Renklerin birbirine karışmadan ve göz yormadan kendilerini göstermeleridir.
28.07.2023
Ziyaretçi Yorumları (1)
 1. Leyla dedi ki:

  Dükkanınıza uğrayacapım.

Whatsapp
Meryem Kırmızıgül Paçal
Meryem Kırmızıgül Paçal
Merhaba! Prestij Perde'ye Hoş Geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim? :)
1