Stor Perdeler Nasıl Yıkanmalı?

Stor Perdeler Nasıl Yıkanmalı?

Evimizin içerisinde hem dekor hem de geceleri karşı komşuyla ev arasında görüntü korunmasına sebep olan en iyi şeylerden biri perdedir. Bu yüzden perdelerinizi en iyi şekilde koruyarak muhafaza etmelisiniz. Ayda 1 perde değiştirmeyeceğiniz için böyle bir durumun olması mümkün olmaktadır.

Artık kullanılan tül perdelerinin yanı sıra çoğu evde görmüş olduğumuz stor perdeler sizlerin evleriniz için ideal bir koruma yöntemi olmaktadır.

Moda tarafında stor perdelerin daha çok gösterilmesiyle birlikte artık çoğu ev içerisinde tül perdenin yanı sıra stor perdelere yer verilerek ev sahiplerinin içlerini ısıtacak hamleler yapılmaktadır. Bu göz ısıtıcı stor perdelerin zor sayılabilen bir yanı var ki oda yıkanma durumları.

 

Malum evlerin içerisinde özellikle de cama yaslanan bir durum olduğundan ötürü perdeler her daim kirlenerek yıkanma ihtiyacı duyulmaktadır. Bu yüzden perdelerinize vereceğimiz yıkama taktikleri ile sizler en iyi ve en kolay bir şekilde perdelerinizi çamaşır makinasında yıkaya bileceksiniz.

Stor perde üretimi sırasında birbirinden farklı pek çok farklı kumaş kullanılsa da polyester tarzı olarak daha çok satış istenmektedir. Polyester tarzı ürünlerin dışında keten ve pamuk kumaşlarından da yapılan ve satılan stor perdeler kullanılmaktadır.

Stor perdenin sert görünümü aslında kumaşın üzerinde apre kaplamasından dolayı olmaktadır. Kumaşınızın dokumasına tamamıyla dokunabilen apre, kumaşın hava almasını engelleyerek, kumaşa dayanıklılık kazandırmaktadır. Bu şekilde stor perdeler daha az yıpranarak dayanıklı olmaktadır.

Apre ile kaplı olan bu tür perdelerin kumaşlarının kaliteleri artarak, leke tutmamasına ve uzun süre kirlenmemesine sebep olmaktadır. Kaliteli bir şekilde apre ile kaplanmış olan stor perdeler, mekanın toz ve kir oranlarına göre 2-4 yıl arası temizlenmeden camlar da asılı olabilmektedir. Bu yüzden stor perde alırken mutlaka apre ile kaplı olup olmadığına dikkat edin.

 

Apre kaplaması olmayan perdeler çabucak bozulabilmektedir. Uzun süren kir tutmama olayını da hallettikten sonra stor perde yıkama işlemine geçebiliriz. Malzemelerimiz; kova, beyaz sabun rendesi, yumuşak havlu ya da sünger ile yıkama işlemi yapılmaktadır. Sizlere anlatmış olaydan daha önemli bir olay var ise o da stor perde yıkanırken nasıl kırışmaz.

Öncelikle perdenizi çıkarın ardından büyük bir alana düz bir şekilde serin. Ardından ılık su ile hazırlanan sabunlu suya havlunuzu ve süngerinizi batırarak silin.

Perdeniz de çok leke var ise yumuşak bir fırça ile perdenizi temizleyebilirsiniz.

28.07.2023
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Ayten mutlu dedi ki:

    Bilgi için teşekkğr ederim.

Whatsapp
Meryem Kırmızıgül Paçal
Meryem Kırmızıgül Paçal
Merhaba! Prestij Perde'ye Hoş Geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim? :)
1