Perde Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Perde Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evi dekore ederken mobilyalar ve kullanılacak aksesuarlar  kadar perde seçimi de oldukça önemlidir. Çünkü perdeler, evi gösteren ve evin havasını en iyi şekilde yansıtan bir detaydır. Bu yüzden perde seçiminde çok dikkat edilmelidir.

Zira yanlış perde seçerseniz eviniz pek de hoş durmaz. Gelin nelere dikkat edeceğimize bakalım.

 

Perde, odanın boyutuyla doğru orantıda olmalıdır. Pencereleriniz alçak ve kare şeklindeyse perdenizi  kornişli pencere çerçevesinin hemen üzerinden değil de  biraz yukarısına koyarsanız, pencereniz daha yüksek durur.

Eğer dar bir pencereye sahipseniz  kornişin boyunu daha fazla tutup perdeyi iki kanat şeklinde büzdürerek hoş görünmesini sağlayabilirsiniz. Pencereniz tavana çok yakınsa, perdenin uzunluğu tabana kadar olmalı. Böylece aralarındaki orantısızlığı gidermiş olursunuz.

Perde ve tüllerin seçiminde ise eğer eviniz kuzeye bakıyorsa veya evin aydınlık olması isteniyorsa hafif tülleri, az plise ya da  Japon perde tarzında düz olarak kullanabilirsiniz.

Genelde tülün arkasına güneşlik konulur. Bunun yerine önde tül arkada düz  bir stor perde tercihiniz olabilir. Tül veya perdenin birinin desenli olmamasına dikkat edin.

Perdeleriniz mobilyalarınıza da uygun olsun.

Klasik mobilya kullanıyorsanız perdelerinizi klasik veya parıltılı kumaştan kullanabilirsiniz. Eğer evinizin tarzı sporsa  panel perdeler veya japon stili perdeleri kullanabilirsiniz.

Perdenin rengini seçerken koltuklarla tamamen aynı renkte olmasın. Koltuğun içindeki bir renk tonuyla  aynı olmasında fayda var.

28.07.2023
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Meryem Kırmızıgül Paçal
Meryem Kırmızıgül Paçal
Merhaba! Prestij Perde'ye Hoş Geldiniz.
Size nasıl yardımcı olabilirim? :)
1